Brit dialektusok
Az angol nyelv egyike a Föld leggyakrabban használt nyelveinek, több milliárdnyian értünk meg többet-kevesebbet ezen a nyelven. Nyelvtani és kiejtésbeli különbségek is vannak az amerikai, a brit, vagy az ausztrál angol között, de még ezeken belül is vannak nagyon eltérő nyelvjárások. Most a legfontosabb brit dialektusok kerülnek terítékre.
Az angol a világ első számú második nyelve, azaz az anyanyelve után a legtöbben angolul tanulnak, 2-3 milliárdan is értenek valamennyit ebből a nyelvből. Nagyjából 450 millióan beszélik anyanyelvükként, a legelterjedtebb számítógépes nyelv is ez, és természetesen az Európai Unió egyik hivatalos nyelve is.
Mi a helyzet az Egyesült Királyságban?
Mivel az angolon belül is egyre markánsabb a „tájszólások” (brit, amerikai) közti különbség, előfordulhat, hogy a latin nyelvhez hasonlóan több nyelvre fog szétválni. Az Egyesült Királyságban viszont az angolon kívül más nyelveket is beszélnek: a walesi, a scots, az ír, a korni és a skót a legfontosabb beszélt nyelvek. A helyi angol dialektusokra pedig ezek a nyelvek nagy hatással vannak, így ebben a bejegyzésben a legérdekesebb, leghíresebb, leghivatalosabb nyelvjárásokról olvashattok.
A standard angol, Queen’s English, azaz a királynő angolja, vagy más néven a BBC angol: ez az RP, a szerzett kiejtés. Kevesen nőnek fel úgy, hogy ezt hallják otthon, ez inkább tanult, bizonyos helyeken pedig megkövetelt: innen is kapta a BBC angol becenevet, ugyanis annál nagyobb az esélye, hogy a brit közszolgálati tévében vagy rádióban a képernyőre vagy a mikrofon elé kerülünk, minél közelebb van a kiejtésünk a Received Pronounciationhöz.
Geordie
Az észak-angol akcentusok jelentősen különböznek a déliektől, így ha például a londoni „tájszóláshoz” szoktál, készülj fel, hogy Észak felé haladva egyre nehezebb lesz megérteni a helyieket. Egyéb híresebb északi nyelvjárások mellett, mint a brummie (Birmingham) és a mancunian (Manchester) a geordie került az utóbbi években reflektorfénybe. Ez a newcastle-i nyelvjárás többek között annak is köszönheti kétes hírét, hogy az MTV az amerikai Jersey Shore mintájára elkészítette a Geordie Shore-t, amelynek szereplői botrányos viselkedéssel hívták fel a figyelmet magukra. Híres geordie még Cheryl Cole, angol énekesnő, az ottani X-Faktor korábbi zsűritagja is, aki a pletykák szerint azért vesztette el munkáját a műsorban, mert a versenyzők egyszerűen nem értették, amit mond.
London egyik leghíresebb akcentusa a cockney, amely az East Endhez és a munkásosztályhoz kapcsolódik. Eredetileg azok voltak a cockney-k, akik a fővárosi St Mary-le-Bow templom harangjainak, a Bow Bells-nek hallótávolságán belül születtek, de már London több részén is beszélik ezt a dialektust. Sajátsága a cockney rhyming slang (rímelő szleng), amiben gyakori szavak helyett egy rímelő kifejezést mondanak. A történet szerint azért kezdték így rejtjelezni a mondanivalójukat, hogy a rendőrök elől könnyebb legyen elrejteni az információkat, tehát egyfajta tolvajnyelvként alakult ki. Például a stairs (lépcsők) helyett az „apples and pears” (almák és körték) kifejezést használják, a wife (feleség) helyett pedig sokatmondóan a „trouble and strife” kifejezést, ennek jelentése: gond és viszály.
Borítókép innen.
Ha szeretnél a későbbiekben is nyelvtanulással kapcsolatos híreket, érdekességeket olvasni, iratkozz fel hírlevelünkre!
Birinyi Balázs
Legfrissebbek tőle: Birinyi Balázs (Mutasd mindet)
- Lehetséges hatékonyan tanulni két nyelvet egyszerre? - 2019-12-10
- Ezért teszteld folyamatosan a tudásodat - 2019-12-10
- Ezért fontos ismételni a tanultakat - 2019-12-10