Gyakori hibák, amikbe nyelvtanulóként eshetsz
Akár önszántadból állsz neki egy új nyelvet megtanulni, akár muszáj, vannak olyan buktatók, amikkel nyelvtanulóként nagyjából mindenki találkozik. Ezek az alapvető, de esetenként súlyos hibák azonban elkerülhetők, leküzdhetők, megmutatjuk hogyan.
Nem bírod megjegyezni egy ige vonzatait, esetleg a kezdetek óta küzdesz, hogy bizonyos szavakat egyáltalán ki tudj mondani? Bizony, mindannyiunknak megvannak a küzdelmeink a nyelvtanulás során, de vannak olyan nehézségek, amelyekkel általában mindenki találkozik, aki egy új nyelv tanulásába kezd bele. Mik ezek a hibák, és mit tehetsz, hogy elkerüld őket?
Elkezdesz nyelvet tanulni – miért is?
A legértékesebb dolog, ami nagyjából bármilyen mélyponton át tud segíteni, az a motivációd. Éppen ezért sokan már akkor elhasalhatnak, amikor nekiállnak nyelvet tanulni: nem akarják, de kötelező, tehát semmilyen belső késztetésük nincs, hogy ezt az egészet csinálják. Ha már az elején kijelented, hogy te ezt a hátad közepére kívánod, csak anyukád/a teljesítményért járó jutalom miatt csinálod, akkor bizony elég kemény pillanatokat fogsz megélni. Azt tanácsoljuk, hogy ha nem is egészen a te választásod a nyelvtanulás, hozd ki a legtöbbet, és profitálj belőle! Ha ez egy sokak által beszélt nyelv, keress valami témát, ami amúgy is érdekel, és műveld ki magad belőle az adott nyelven! Ha ez egy ritkább nyelv, térképezd fel a lehetőségeidet, hogy például munkavállalásnál mennyi előnyt jelenthet egy nyelvvizsga ebből az adott nyelvből!
Türelmetlen vagy
Elkezdted tanulni a nyelvet, már tanulsz egészen sok új szót, de még mindig nem tudsz elolvasni egy nagyregényt? Vagy megérteni egy egész estés, dialektusokkal tarkított filmet? Vagy csak egyszerűen azt hitted, hogy gyorsabban fog menni a tanulás, és még mindig csak egy helyben toporogsz? Ha ez utóbbit érzed, érdemes végiggondolni, hogy a megfelelő szintű csoportban/tanárnál tanulod-e a nyelvet, és ha úgy érzel, hogy te rá tudnál még kapcsolni egy fokozatot, válts vagy beszéld meg a gyorsítást! Ha inkább már regényeket olvasnál és filmet néznél, azt ajánljuk, hogy a készségeidet (írás, olvasás, beszéd, hallás) nagyjából egyformán fejleszd, mert ezek egymást is erősítik. Ezen kívül pedig csak annyit tudunk tanácsolni: vágj bele! Vedd elő, akármit is akarsz „leküzdeni”, és rágd át magad rajta! Most még csak el sem tudod képzelni, hogy mennyit fejlődik a tudásod egy ilyen nagy feladat megoldása közben.
Félénk vagy
Nagyon gyakori hiba, hogy az akár nagy tudású nyelvtanuló egy beszédhelyzetben nem mer megszólalni. Idegen nyelvű beszédet hallasz, de te inkább a háttérbe húzódsz, vagy beleállsz a helyzetbe, de lefagysz és kihátrálsz belőle. Ismerős? Hát igen, nagyjából mindenkinek. Ennek a félelemnek többféle oka lehet (introvertált vagy, nem bízol a tudásodban, volt már korábban egy kellemetlen élményed…), de a megoldás mindig ugyanaz: kutyaharapást szőrével! Felejtsd el, hogy ilyen helyzeteken múlna az életed, és kezdj el kommunikálni! Ha nem mennek a szavak, kézzel-lábbal, ha valami nem jut eszedbe, írd körül, és meglátod, hogy belelendülsz. Emellett bárkivel beszélsz, biztos lehetsz benne, hogy ő is szeretne megérteni, ezért valószínű, hogy segíteni is fog, ki tudja mennyi újat tanulhatsz így!
Ha szeretnél még a későbbiekben is nyelvtanulással kapcsolatos hasznos tippeket, érdekességeket olvasni, iratkozz fel hírlevelünkre!
Birinyi Balázs
Legfrissebbek tőle: Birinyi Balázs (Mutasd mindet)
- Lehetséges hatékonyan tanulni két nyelvet egyszerre? - 2019-12-10
- Ezért teszteld folyamatosan a tudásodat - 2019-12-10
- Ezért fontos ismételni a tanultakat - 2019-12-10