Újabb 10 tipp, ami segíthet, hogy jobb nyelvtanuló legyél
Piotr Wozniak egy lengyel zseni, aki ugyan kicsit furcsa (nem használ e-mailt, soha nem járt külföldön, soha nem ült repülőn), ám egész életét arra tette fel, hogy jobban megértse a tanulás folyamatát.
Ő volt az első, aki az SRS fogalmát megszelídítette és megalkotta a zseniális ANKI elődjét: a supermemot (akkor még DOS alatt). Emellett jelentős időt szentelt az alvás tanulmányozásának, és hogy annak milyen hatása van a tanulásra/memóriára.
A több évtizedes kutatómunkát 20 pontban foglalta össze. Én az évek során többször is elolvastam és mindig találtam benne új dolgokat.
-
szabály: Ne tanulj meg olyat, amit nem értesz
Ez magyarra fordítva annyit jelent: SOHA ne magolj, mert nincs semmi értelme.
Képzeld csak el: van mondjuk egy ősi könyv, amelyben hatalmas ősi tudás van lejegyezve, szanszkritul. Lenne értelme megtanulni szóról szóra? Tudnád hasznosítani a benne lévő ezeréves bölcsességet? Aligha.
Mit jelent ez a nyelvtanulásban:
Ne használj olyan szavakat és kifejezéseket, amelyeket előtte nem memorizáltál, mert semmit nem fog érni a folyamatos ismételgetés olyan anyagnál, amit nem értesz.
-
szabály: Először mindig a nagy képet nézd meg
Ne próbálj meg különálló darabkákat memorizálni. Ehelyett, ha valami újat tanulsz először csinálj egy áttekintőt a teljes anyagról, hogy tudd miről van szó. Csak ezután menj vissza az elejére, és akkor kezdd el szisztematikusan feldolgozni az anyagot. Olvass el egy fejezetet a könyvben, majd menj vissza, és csak utána kezdd el aláhúzogatni a számodra fontos dolgokat. Mindig legyen rálátásod a nagy képre, onnan menj lefele.
-
szabály: Mindig kezdd az alapokkal
Ne kezdj el komplex, magas szintű anyagokat tanulni, mert egy szót sem fogsz belőlük érteni, amivel csak felidegesíted magad. Ennek pedig az lesz a vége, hogy félredobod a tanulnivalót és kijelented, hogy ez hülyeség. Mindig a lehető legegyszerűbb dolgokkal kezdd a tanulást, onnan haladj a komplexebb, nehezebb feladat felé.
-
szabály: Törekedj a minimum információ elvére
Egyszerűbb modelleket könnyebb létrehozni, megtanulni, valamint ami a legfontosabb: ismételni.
Az egyszerűség természetesen nem azt jelenti, hogy kidobálunk mindent, amit nem értünk, hanem azt, hogy a lehető legtöbbet mondjuk el a lehető legkevesebb szóval. Az egyszerűség két dolog miatt fontos:
- Ha valami egyszerű, arra könnyebb emlékezni.
- Ha valami egyszerű, azt könnyebb ismételni (nem égsz ki).
-
szabály: Használd a ‘Cloze delete’ funkciót
A ‘Cloze delete’ az, amikor egy mondatból (információegységből) ki van pontozva egy rész, és neked kell kitöltened a helyes megoldással.
Miért jó ez? Több okból is:
A mondat kontextust ad az új szónak/kifejezésnek.
Aktív előhívást (azaz teszthatást) biztosít, tehát nem csak passzívan ránézel a szóra, hogy “jóvan, ezt má’ tudom”, hanem meg kell erőltetni a szürkeállományt, hogy vajon mi is kerülhet oda.
-
szabály: Használj képeket
Nem véletlen a régi mondás: egy kép felér ezer szóval. Messze a vizuális memóriánk a legjobb. Ez a tulajdonságunk az ősidőkből eredeztethető, ugyanis hogyha nem érzékeltük, hogy tőlünk merre van a kardfogú tigris, akkor könnyen mi húzhattuk a rövidebbet. Tehát hülyeség lenne ezt a képességet nem kihasználni.
-
szabály: Használj mnemonikákat
A mnemonika lényegében az előző szabályra épít: ha valami új anyaggal kerülsz kapcsolatba és nehezen érthető, alakítsd képpé a könnyebb megértés kedvéért!
Mit jelent a nyelvtanulásban:
A mnemonikák segítségével pillanatok alatt jegyezhetsz meg rengeteg új szót/kifejezést, úgy, hogy közben még jól is szórakozol. Én anno napi 50 német szót tanultam meg így. Sőt, amikor egy hónap alatt csináltam alapfokú kínai nyelvvizsgát, akkor a kínai jeleket is ezzel a módszerrel tanultam meg.
-
szabály: Használj vizuális hézagokat
A vizuális hézagok olyanok, mint a ‘Cloze delete’ a szövegeknél: egy képen kitakarod azokat a dolgokat, amiken tesztelni akarod magad.
Mit jelent a nyelvtanulásban:
Ez elsősorban olyan kézzelfogható tárgyaknál jön jól, mint az anatómia, vagy a földrajz, ám a nyelvtanulásra is rávetíthetjük. Például egy képen, ami az emberi testet ábrázolja, és rá vannak írva a különböző végtagok nevei, takard le azt a részt, amit éppen tanulsz. Így tesztelheted a tudásod, gyakorolhatsz.
-
szabály: Ne tanulj halmazokat
A halmaz különböző tételek összessége, mint mondjuk ez a cikk is (a tanulás 20 szabálya), vagy egy bevásárlólista (kenyér, tej, kávé, szappan), vagy a válasz arra a kérdésre, hogy “Mik az EU tagállamai?”, stb. Halmazokat nagyon nehéz memorizálni (mert szembemegy a 4. szabállyal), de néha szükség van rájuk. Ebben az esetben alakítsd őket felsorolássá!
Mit jelent a nyelvtanulásban:
Ne próbáld meg egyszerre megtanulni az összes gyümölcs, vagy háztípus nevét az új nyelven – össze fognak keveredni a dolgok a fejedben.
-
szabály: Kerüld a felsorolásokat!
A felsorolás egy halmaz, ami valamilyen szabály szerint sorba lett állítva. Noha a szabály az, hogy lehetőleg kerüld a halmazokat és a felsorolásokat, ha nem megy, akkor használd inkább az utóbbit.
Mit jelent a nyelvtanulásban:
Ahogy az előző szabályban is említettem, csak akkor tanulj felsorolás mentén ha muszáj. Viszont akkor mindenképp egy szabály mentén. Például: “Mik az EU tagállamai?” – rendezheted őket ábécé sorrendbe, vagy akár nagyság szerint csökkenőbe is.
A lényeg, hogy legyen egy szabály, ami segít az emlékezésben.
Forrás: www.otevotnyelv.com
Birinyi Balázs
Legfrissebbek tőle: Birinyi Balázs (Mutasd mindet)
- Lehetséges hatékonyan tanulni két nyelvet egyszerre? - 2019-12-10
- Ezért teszteld folyamatosan a tudásodat - 2019-12-10
- Ezért fontos ismételni a tanultakat - 2019-12-10